Ербас С.А.С. (фран. Airbus S.A.S.) е производител на авиони, во сопственост на ЕАДС, европска авиоиндустриска компанија. Ербас произведува околу половина од вкупниот број млазни авиони во светот. Главен конкурент му е Боинг.

Ербас С.А.С. (Airbus S.A.S)
Видакционерско друштво
ДејностАвиоиндустрија
Основано1970 (Airbus Industrie)
2001 (Airbus S.A.S.)
ОсновачRoger Béteille Уреди на Википодатоците
СедиштеТулуза, Франција
ПроизводиПатнички авиони
Доход$39 милијарди УСД (2006)[1]
Оперативен доход
4.253.000.000 евро (2017) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
2.873.000.000 (2017) Уреди на Википодатоците
Вкупно актива111.130.000.000 евро (2016) Уреди на Википодатоците
Вработени
> 57.000 [2]
Мреж. местоwww.airbus.com

Патнички авиони уреди

 Модел   Опис   Седишта   Макс.   Лансиран   Прв лет   Прва испорака   Престанало производството 
A300 2 мотори, двоен коридор 228-254 361 мај 1969 28 октомври 1972 мај 1974
Air France
27 март 2007
A310 2 мотори, двоен коридор, изменет A300 187 279 јули 1978 3 април 1982 декември 1985
Air Algerie
27 март 2007
A318 2 мотори, еден коридор, скратен 6,17 m од A320 107 117 април 1999 15 јануари 2002 октомври 2003
Frontier Airlines
 
A319 2 мотори, еден коридор, скратен 3.77 m од A320 124 156 јуни 1993 25 август 1995 април 1996
Swissair
 
A320 2 мотори, еден коридор 150 180 март 1984 22 февруари 1987 март 1988
Air Inter
 
A321 2 мотори, еден коридор, продолжен 6.94 m од A320 185 220 ноември 1989 11 март 1993 јануари 1994
Lufthansa
 
A330 2 мотори, двоен коридор 253-295 406-440 јуни 1987 2 ноември 1992 декември 1993
Air Inter
 
A340 4 мотори, двоен коридор 239-380 420-440 јуни 1987 25 октомври 1991 јануари 1993
Air France
 
A350 2 мотори, двоен коридор 270-350 декември 2006 2011 очекувано средина на 2013
TAM
 
A380 4 мотори, двоспратен, двоен коридор[3] 555 853 2002 27 април 2005 15th октомври 2007
Singapore Airlines
 

Нарачки и испораки уреди

Нарачки
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989
  Ербас 737 1341 824 1111 370 284 300 375 520 476 556 460 326 106 125 38 136 101 404 421
  Боинг 623 1413 1044 1002 272 239 251 314 588 355 606 543 708 441 125 236 266 273 533 716
Sources 2008: Airbus orders until September 30: http://www.airbus.com/en/corporate/orders_and_deliveries/ Архивирано на 7 септември 2009 г.
Boeing orders until September 30. http://active.boeing.com/commercial/orders/index.cfm
Испораки
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989
  Ербас 349 453 434 378 320 305 303 325 311 294 229 182 126 124 123 138 157 163 95 105
  Боинг 325 441 398 290 285 281 381 527 491 620 563 375 271 256 312 409 572 606 527 402
Sources 2008: Airbus deliveries until September 30: http://www.airbus.com/en/corporate/orders_and_deliveries/ Архивирано на 7 септември 2009 г.
Boeing deliveries until September 30. http://active.boeing.com/commercial/orders/index.cfm?content=displaystandardreport.cfm&optReportType=CurYrDelv


Наводи уреди

  1. „EADS Annual Review 2006“ (PDF). EADS. 2006. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-04-13. Посетено на 2008-04-09.
  2. „Airbus - Corporate Information - Ethics & Commitments - Diversity“. Архивирано од изворникот на 2010-03-28. Посетено на 2008-10-08.
  3. Airbus A380 'Superjumbo' - Aerospace Technology