Ербас А330 (англиски: Airbus A330) е патнички широкотрупен авион со голем капацитет, двомоторен, со среден до голем долет. Бил развиен едновремено со четворомоторниот Ербас А340, како одговор на Боинг 767 и како замена за Мекдонел-Даглас ДЦ-10. Може да понесе до 335 патници.

Ербас А330 (Airbus A330)

Белуга · А300 · А310 · А320 · А330 · А340 · А350 · А380

A330-300 на Нортвест ерлајнс.
Намена патнички авион
Производител Ербас
Прв лет 2 ноември 1992
Во редовна употреба од јануари 1994 со Air Inter
Број на произведени летала 555 до 31 јули 2008 [1]
Производна цена A330-200: US$176,3 до $185,5 милиони (2008)
A330-300: $195,9 до $205,7 милиони (2008)
A330-200Ф: $180,6 до $187,7 милиони (2008)
Развиен од Ербас А300
Варијанти А330-200,
А330-300,
А330-200Ф (карго)

Наводи

уреди
  1. „Ербас нарачки & испораки“. Ербас С.А.С. Архивирано од изворникот на 2012-02-08. Посетено на 2008-10-08.