Дупница (бугарски: Дупница, поранешно име Марек или Станке Димитров) е град во Западна Бугарија, административен центар на општината Дупница во Ќустендилската Област. Има население од околу 34.339 жители (2022).[1] Градот е сместен на западните падини на планината Рила и е близу до Софија и Благоевград.

Дупница
Дупница
град
Изглед од градот
Изглед од градот
Дупница is located in Бугарија
Дупница
Дупница
Местоположба на Дупница во Бугарија
Координати: 42°15′53.8″N 23°7′6.69″E / 42.264944° СГШ; 23.1185250° ИГД / 42.264944; 23.1185250
ЗемјаБугарија
ОбластЌустендил
ОпштинаДупница
Управа
 • ГрадоначалникПрван Дангов (БСП)
Површина
 • Вкупна32,32 км2 (12,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000525000000525 м
Население
 • Вкупно34.339
 • Густина1,100/км2 (2,800/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2600
Повик. бр.+359 0701
Мреж. местоdupnitsa.bg

Географија уреди

Местоположба на градот:

Растојанија од Дупница до некои пооглеми градови (по првокласниот пат[2])
Будимпешта ~ 800 км
Белград ~ 435 км
Ниш ~ 205 км
Перник 35 км
Видин ~ 250 км
Враца ~ 170 км
Монтана ~ 160 км
Софија ~ 50 км
Одеса ~ 1015 км
Варна ~ 510 км
Букурешт ~ 450 км
Русе ~ 370 км
Ќустендил 35 км
Куманово ~ 135 км
Скопје ~ 170 км
Приштина ~ 260 км
 
Компас
Самоков 35 км
Пловдив ~ 170 км
Јамбол ~ 330 км
Бургас ~ 415 km
Битола ~ 290 км
Охрид ~ 355 км
Тирана ~ 490 км
Валона ~ 560 км
Горна Џумаја 27 км
Свети Врач ~ 90 км
Солун ~ 235 км
Атина ~ 730 км
Смољан ~ 265 км
Одрин ~ 340 км
Истанбул ~ 540 км
Баку ~ 2800 км

Јане Сандански уреди

Како мало дете семејството на Јане Сандански се преселило во градот Дупница во Кнежевството Бугариjа, каде завршува основно образование и втори клас гимназија. Во 1897 година, во Дупница, заедно со 7 други младежи го основа друштвото за самообразование и дружење „Младост“. Две години е претседател на друштвото. Од февруари 1899 година Сандански е директор на дупничкиот затвор.

Наводи уреди