Монтана (Бугарија)

Монтана (бугарски: Монтана, порано Кутловица) — град во Северозападна Бугарија, административен центар на општината Монтана во Монтанската Област. Има население од околу 40.044 жители (2022).[1]

Монтана
Монтана
град
Изглед кон центарот на градот
Изглед кон центарот на градот
Монтана is located in Бугарија
Монтана
Монтана
Местоположба на Монтана во Бугарија
Координати: 43°24′19.75″N 23°13′27.27″E / 43.4054861° СГШ; 23.2242417° ИГД / 43.4054861; 23.2242417
ЗемјаБугарија
ОбластМонтана
ОпштинаМонтана
Управа
 • ГрадоначалникЗлатко Живков (БНД, ПБЖ, РБ)
Површина
 • Вкупна69,235 км2 (26,732 ми2)
Надм. вис.&10000000000000135000000135 м
Население
 • Вкупно40,044
 • Густина580/км2 (1,500/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код3400
Повик. бр.+359 096
Мреж. местоmontana.bg

Сместен е во долината на реката Огоста на север од Балканот. Во времето на комунистичкото владеење во Бугарија го носел името Михаjловград. Градот е административен центар на истоимената општина и на Монтанската Област.

Монтана е наследник на Municipio Montanensium. Областа Монтана e дел од римската провинциjа Горна Мизиjа од 29 век пред новата ера. Од 160 г. се споменува град Municipio Montanensium, изникнал на местото на древна тракиска населба. Од римскиот период се тврдината, општествените згради, бањите и театрите.

Луѓето денес во Монтана често се исселуваат поради стопанско-економски причини во Софија. Во Монтана се наоѓа археолошки музеј и театар.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

Збратимени градови

уреди