Смољан

град во Бугарија

Смољан или Смолен (бугарски: Смолян) — град во Јужна Бугарија, сместен на јужните падини на планината Родопи. Центар е на Општина Смољан и на Смољанска област. Во градот се наоѓа археолошки музеј, театар и астрономска опсерваторија.

Смољан
Смолян
град
Поглед на градот
Поглед на градот
Смољан is located in Бугарија
Смољан
Смољан
Местоположба на Смољан во Бугарија
Координати: 41°34′31″N 24°42′46″E / 41.57528° СГШ; 24.71278° ИГД / 41.57528; 24.71278
ЗемјаБугарија
ОбластСмољан
ОпштинаСмољан
Управа
 • ГрадоначалникНиколај Мелемов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна134,59 км2 (51,97 ми2)
Надм. вис.&100000000000010020000001.002 м
Население (2022)
 • Вкупно28.268
 • Густина210/км2 (540/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4700
Повик. бр.+359 0301
Мреж. местоsmolyan.bg

Градот го добива своето име од словенското племе Смолјани, кое во раниот среден век ја населувало областа.

Географија уреди

Од престолнината Софија, Смолен е оддалечен 240 км, а од најблискиот поголем град Пловдив, оддалечен е 100 км.

Смоленската Област се наоѓа во средишниот дел на Родопите на значителна надморска височина од 1.000 м, а околу градот се наоѓаат бројни планински врвови повисоки од 2.000 м надморска висина. Смолен е административен центар на највисока надморска височина во Бугарија. Местоположбата погодувала за развој на зимскиот и планинскиот туризам, па во близина на градот се развиле значајните туристички центри Пампорово и Чепеларе.

Низ Смолен протекуваат две реки, Черна (Црна) и Бјала (Бела).

Климата во градот е континентална со влијание на планинската клима заради големата надморска височина.

66% од општината Смолен е под шума, што е многу повисоко од државниот просек.

Историја уреди

Околината на Смолен е населена уште од времето на Тракијците. Се смета дека градот името го добил по словенското племе Смоленци, кои ја населиле оваа област во почетокот на средниот век. Подоцна овој простор е под власт на Византија, средновековна Бугарија, Османлиското Царство.

Смолен особено се развил во текот на последниот дел од владеењето на Османлиското Царство во 19 век, кога градот бил познат под името Пашмакли и бил претежно населен со Бугари муслимани – Помаци. Во 1878 година, Смолен станува дел од новооснованата држава Бугарија.

Население уреди

 
Катедралата „Св. Висарион Смоленски“
 
Црквата „Свети Никола“ во Устово

После Втората светска војна, Смолен броел околу 5.000 жители[1] Оттогаш градот расте од десетлетие во десетлетие, најмногу заради миграцијата село-град, како и миграцијата од околните помали гратчиња, и го достигнува својот врв во деведесеттите години на дваесеттиот век кога брои повеќе од 34.000 жители.[2]

Град Смолен
1887 нема податоци
1910 нема податоци
1934 нема податоци
1946 5.406
1956 7.472
1965 17.448
1975 28.492
1985 31.539
1992 34.086
2001 33.153
2005 31.988
2007 31.922
2009 31.718
2011 30.642

Според последниот попис од 2011 година, етничкиот состав на градот е следниов:[3][4]

  • Бугари: 25.045 (97,0%)
  • Роми: 258 (1,0%)
  • Турци: 153 (0,6%)
  • Други: 120 (0,5%)
  • Недефинирани: 248 (1,0%)
  • Не се изјасниле: 4.818 (15,7%)

Вкупно: 30.642

Поголем дел од населението се православни, а помал се муслимани.

Галерија уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди