Дреново (Велешко)

село во Општина Чашка


Дреново — село во северниот дел на Општина Чашка во горното сливно подрачје на реката Тополка.

Дреново
Дреново is located in Македонија
Дреново
Местоположба на Дреново во Македонија
Дреново на интерактивна карта

Координати 41°43′40″N 21°34′17″E / 41.72778° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.72778; 21.57139Координати: 41°43′40″N 21°34′17″E / 41.72778° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.72778; 21.57139
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Чашка
Население 54 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 29023
Надм. вис. 780 м
Дреново на општинската карта
Дреново во Општина Чашка.svg

Атарот на Дреново во рамките на општината
Commons-logo.svg Дреново на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото е ридско на надморска височина од 600 метри, а од градот Велес е оддалечено 32,3 километри.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Дреново има 54 жители, сите Македонци.

РодовиУреди

Дреново е македонско село.

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото:

  • Староседелци: Ѓоревци (4 к.), Мијовци (3 к.), Василковци (3 к.), Цветковци (2 к.), Митревци (2 к.), Павлеви (2 к.), Дочини (2 к.), Јанушеви (2 к.), Давчеви (2 к.), Ангелеви (1 к.), Глигурови (1 к.), Ицкови (1 к.), Саздови (1 к.), Ицеви (1 к.), Ацеви (2 к.), Ристеви (2 к.) и Ѓуровци (1 к.) предците на наведените родови живееле во месноста Селиште.
  • Доселеници: Кратовци (4 к.) доселени се од селото Горно Врановци. Основачот на родот се викал Арсо. Го знаат следното родословие: Димче (жив на 54 г. во 1966 година) Стојан-Андон-Арсо, кој се доселил во селото. Подалечно потекло овој род има од Кратовско; Скопјани (1 к.) доселени се од селото Долно Јаболчиште. Го знаат следното родословие: Ѓорге (жив на 30 г. во 1966 година) Димитрија-Лазо-Наум, кој се доселил. веројатно овој род подалечно потекло има од Скопско.[1]

Општествени установиУреди

Цркви

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2206 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 29 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[4]

Редовни настаниУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Иселеници од ова село има во пониските села Раштани, Бањица, Чашка, Рлевци и Еловец, но и во градовите Скопје и Велес.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 . Трифуноски, Ф. Јован. „Област Бабуне и Тополке“. Скопје, 1968. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 74. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врскиУреди