Волча ноќ (филм)

филм
(Пренасочено од Волчја ноќ (филм))

Волча ноќ — вториот македонски игран филм по режија на Франце Штиглиц и сценарио на Славко Јаневски. Премиерата била одржана во 1955 година.

„Волча ноќ“
РежисерФранце Штиглиц
СценаристСлавко Јаневски
НастапуваатТрајко Чоревски
Илија Џувалековски
Драгомир Фелба
Драги Крстевски
Петре Прличко
Савета Малинска
Жанрдрама
ДистрибутерВардар Филм
Премиера1955
Времетраење79 мин.
ДржаваСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Надворешни врскиУреди