Виза на злото (филм)

филм

Виза на злото e македонски игран филм по сценарио на Славко Јаневски, а во режија на Франце Штиглиц. Снимател бил Бранко Михајловски, а музиката ја компонирал Бојан Адамиќ.

„Виза на злото“
РежисерФранце Штиглиц
СценаристСлавко Јаневски
НастапуваатСлободан Перовиќ
Илија Џувалековски
Ацо Јовановски
Метка Оцвирк
Дарко Дамевски
Петре Прличко
Жанртрилер
МузикаБојан Адамиќ
Премиера1959
Времетраење89 мин.
ДржаваСР Македонија СР Македонија
Јазикмакедонски

Премиерата била одржана во 1959 година.

Кратка содржинаУреди

Симон, млад човек кој решил брзо да се збогати, учествува во шверцувањето на дрога. При една средба со човекот кому треба да му ја предаде стоката ги открива милицијата. Бегајќи, Симон го губи паричникот и претпоставува дека поради тоа неговиот идентитет и е познат на милицијата.

Калпак, бескрупулозен човек и организатор на оваа шверцерска група, инсистира тој и Симон да заминат од земјата. Симон се согласува илегално да ја помине границата. Во аферата случајно се вмешуваат Лена, девојка на Симон, и Цветко, негов брат. На пат тргнуваат сите заедно. Лена се обидува да го убеди Симона да се предаде на власта, но аргументите на Калпак, кој манипулира со изгубениот паричник, се појаки. Во обидот сите заедно да го минат езерото со украден чамец и гонети од милицијата, Калпак загинува, Симон е ранет, а девојката Лена ја истура дрогата во езерските води.