Долненско-секиречка парохија

парохија на МПЦ-ОА

Долненско-секиречка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Вознесение Христово“ во селото Ивањевци. Парохиски свештеник е ереј Александар Божиновски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Долнени, Браилово, Слепче, Десово, Дреновци, Пешталево, Секирци, Костинци, Долгаец, Рилево, Гостиражни, Стровија, Маргари, Сливје, Зрзе и Црнилиште.

Цркви

уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Вознесение Христово“
(главна парохиска црква)
Долнени 1857  
Црква „Св. Троица“ Долнени  
Црква „Св. Недела“ Браилово XVII-XVIII век  
Црква „Св. Илија“
(манастирска црква)
Браилово почеток на XX век  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Слепче XVII-XVIII век  
Црква „Св. Никола“
(манастирска црква)
Слепче 1672/1673/1674  
Црква „Св. Троица“ Десово почеток на XX век  
Црква „Св. Атанасиј“
(манастирска црква)
Дреновци XVII век  
Црква „Св. Теодор Тирон“ Дреновци 1857  
Црква „Пресвета Богородица“ Пешталево 1965  
Црква „Св. Атанасиј“ Секирци 1858  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Костинци 1624/1625  
Црква „Св. Илија“ Долгаец 1451  
Црква „Св. Атанасиј“ Рилево 1626/1627  
Црква „Св. Атанасиј“ Гостиражни  
Црква „Св. Петка“
(манастирска црква)
Гостиражни  
Црква „Св. Илија“ Стровија XIX век  
Црква „Св. Недела“
(манастирска црква)
Стровија 28 април 1968  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Маргари 1810  
Црква „Св. Атанасиј“ Сливје  
Црква „Св. Никола“ Зрзе 1368/1369  
Црква „Св. Преображение“
(манастирска црква)
Зрзе XIV век  
Црква „Св. Петар и Павле“
(манастирска црква)
Зрзе XVII век  

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Долненско-секиречка парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 4 февруари 2020.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди

41°25′38.5″N 21°27′14.2″E / 41.427361° СГШ; 21.453944° ИГД / 41.427361; 21.453944