Црква „Св. Теодор Тирон“ - Дреновци

црква во селото Дреновци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Теодор Тирон
Црква „Св. Теодор Тирон“ - Дреновци 5.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°28′04.4″N 21°32′36.9″E / 41.467889° N; 21.543583° E / 41.467889; 21.543583Координати: 41°28′04.4″N 21°32′36.9″E / 41.467889° N; 21.543583° E / 41.467889; 21.543583
Населено место Дреновци
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Теодор Тирон
Завршено 1857
Живопис 1883
Зограф Коста, Вангел и Никола Атанасовиќ
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Теодор Тирон – главна селска црква во селото Дреновци.[1] Сместена е во средишниот дел на селото, во непосредна близина на основното училиште.

ИсторијаУреди

Црквата била изградена во 1857 година, а била зографисана во 1883 година.[2]

АрхитектураУреди

Градбата на црквата е трикорабна, со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна којашто е украсена со осум слепи ниши.[2] Храмот има влез на јужната страна над кој има ниша со фреска во лоша состојба. Кон западната страна е доградена припрата до која води влезна врата на источната страна. Објектот е изграден од варовник и е варосан, а покриен е со кров од ќерамиди. Внатрешноста на црквата е живописана, а автори на фресокиписот се зографите Коста, Вангел и Никола Атанасовиќ од Крушево.[2]

Дворот на црквата е ограден со бетонска ограда и во него се сместени камбанаријата и селските гробишта. Камбанаријата е со квадратна основа и се состои од два дела. Долниот дел е изграден од камен, а горниот од тули. На секоја страна во горниот дел има по една монофора. Влезот на камбанаријата се наоѓа на западната страна.

ГалеријаУреди

Црква
Објекти во дворот

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Црква „Свети Теодор Тирон“, село Дреновци“. OldPrilep. 27 мај 2013.

Надворешни врскиУреди