Црква „Св. Петар и Павле“ - Зрзе

црква во Зрзенскиот манастир

Свети Петар и Павле или Овчарска црквацрква којашто се наоѓа во Зрзескиот манастир.

Свети Петар и Павле

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба

Карта

Координати 41°31′17.3″N 21°20′29.7″E / 41.521472° СГШ; 21.341583° ИГД / 41.521472; 21.341583
Место Зрзе
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Петар и Павле
Завршено XVII век
Живопис XIX век
Архитектонски опис

Историја уреди

Црквата била изградена во XVII век, а била доградена во XIX век.[1]

Архитектура уреди

Градбата на црквата има правоагола основа со многуаголна апсида на источната страна. Нејзиниот западен дел во целост е споен со манастирскиот конак.

Фрескоживопис уреди

Внатрешноста на црквата била зографисана во XIX век и живописот е со послаб квалитет од оној во црквата „Св. Преорбажение“ изработен неколку века порано.[2] Од него се издвојува фреската на којашто е прикажан животот на овчарот во народна носија. Во врска со претставата на фреската постои легенда дека овчарчето храбро им се спротивставило на заканите од арнаутите кои во тоа време го пустошеле и унишувале просторот на манастирот, но притоа загинало и во негова чест црквата го добила името „Овчарска црква“.[1]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Ќорнаков, Димитар (2009). Македонски манастири. Скопје: Матица македонска. стр. 157–165. ISBN 9989-48-558-5.
  2. Манастир „Свето Преображение”, Зрзе — фрескоживопис“. OldPrilep. 7 декември 2011.

Надворешни врски уреди