Дескати (општина)

Општина Дескати
Δήμος Δεσκάτης
Dimos Deskatis - West Macedonia.svg
Општина Дескати
на картата на Западна Македонија
Податоци
Област: Западна Македонија
Округ: Гребен
Гео. област:
Население: 8383 (2001)
Седиште: Дескати
Нас. места: 16
Пошт. бр.: 512 00
Пов. бр.: 24620-3
Портал: www.deskati.gr/

Дескати (грчки: Δήμος Δεσκάτης, Димос Дескатис) — општина во Гребенскиот округ на југозападот на Егејска Македонија, денес во областа Западна Македонија, Грција. Административен центар е гратчето Дескати, чие име има влашко потекло. На југ општината се граничи со Тесалија.

Населени местаУреди

Општината Дескати е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на две стари општини: Дескати и Хасија[2].

Општинска единица ДескатиУреди

 
Поранешната општина Дескати на картата на некогашниот округ Гребен.

Според пописот од 2001 г., општината Дескати има население от 5066 жители и ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Дескати (4187 жители)
 • Општински оддел Велиди
 • село Велиди (Παρασκευή, Параскеви) (141 жител)
 • Општински оддел Земњач
 • село Земњач (Παλιουριά, Паљурија) (412 жители)
 • Општински оддел Пичуѓа
 • село Пичуѓа (или Пичунгија; Δασοχώρι, Дазохори) (205 жители)
 • Општински оддел Тороник (121 жител)

Општинска единица ХасијаУреди

 
Поранешната општина Хасија на картата на некогашниот округ Гребен.

Според пописот од 2001 г., општината Хасија (Δήμος Χασίων) со седиште во Дименица (Карперо) има население од 2317 жители и ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Дименица (1457 жители)
 • село Дименица (Καρπερό, Карперо) (745 жители)
 • село Арап (Δήμητρα, Димитра) (712 жители)
 • Општински оддел Катакал
 • село Катакал (Κατάκαλη, Катакали) (220 жители)
 • Општински оддел Чатурија (640 жители)
 • село Чатурија (или Чатурнија; Τρικοκκιά, Трикокија) (305 жители)
 • село Греуса (Άνοιξη, Аникси) (151 жител)
 • село Сленица (или Синица; Τριφύλλι, Трифили) (184 жители)

Поранешни селаУреди

На територијата на општината се наоѓаат и следниве поранешни села:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.
 2. Наречена по планината Хасија, на прородната граница помеѓу Македонија на север, Тесалија на југ и Епир на запад.

Надворешни врскиУреди