Агиос Георгиос (Гребенско)

Агиос Георгиос (грчки: Άγιος Γεώργιος, Агиос Георгиос) – село во Република Грција, во општината Дескати, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото немало жители.

Агиос Георгиос
Άγιος Γεώργιος
Агиос Георгиос is located in Грција
Агиос Георгиос
Агиос Георгиос
Местоположба во областа
Агиос Георгиос во рамките на Дескати (општина)
Агиос Георгиос
Местоположба на Агиос Георгиос во Општина Дескати и областа Западна Македонија
Координати: 39°52′N 21°46′E / 39.867° СГШ; 21.767° ИГД / 39.867; 21.767Координати: 39°52′N 21°46′E / 39.867° СГШ; 21.767° ИГД / 39.867; 21.767
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребенски Округ
ОпштинаОпштина Дескати
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51200
Повик. бр.+30 24620

Географија уреди

Селото се наоѓа на околу 7 км југозападно од градот Дескати, 70 км југоисточно од Гребен на надморска височина од 780 м. Земјиштето се наоѓа меѓу македонската река Бистрица и тесалиската Пенеј.

Историја уреди

За време на Османлиското Царство уреди

По присоединувањето на Тесалија на Кралството Грција, Агиос Георгиос останува под власта на Османлиското Царство во рамките на Еласонската каза.

Во Грција уреди

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Агиос Георгиос станува дел на Кралството Грција.

Демографија уреди

Пописи уреди

Движењето на населението по години е следното[2]:

  • 1913 – пресметано во составот на општината Дескати
  • 1920 – не се спомнува
  • 1928 – не се спомнува

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 0 143 0 0 0 3 10 0
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 125.