Велиди (грчки: Παρασκευή, Параскеви) – село во Република Грција, во општината Дескати, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 108 жители.

Велиди
Παρασκευή
Велиди is located in Грција
Велиди
Велиди
Местоположба во областа
Велиди во рамките на Дескати (општина)
Велиди
Местоположба на Велиди во Општина Дескати и областа Западна Македонија
Координати: 39°55′N 21°46′E / 39.917° СГШ; 21.767° ИГД / 39.917; 21.767Координати: 39°55′N 21°46′E / 39.917° СГШ; 21.767° ИГД / 39.917; 21.767
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребенски Округ
ОпштинаОпштина Дескати
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно108
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51200
Повик. бр.+30 2462

Географија уреди

Селото се наоѓа на околу 5 км југозападно од градот Дескати, 55 км југоисточно од Гребен на надморска височина од 780 м, на југозападното подножје на планината Камбуница.

Историја уреди

Во атарот на селото се наоѓа старото село Кастри, како и византиско село.

За време на Османлиското Царство уреди

Се смета дека на денешното место селото е формирано на почетокот на XIX век.[2]

При присоединувањето на Тесалија на Кралството Грција, Велиди останува под власта на Османлиското Царство во рамките на Еласонската Каза. Според грчката атинска статистика од 1910 година во Велиди живеат 97 Грци христијани [3]

Во Грција уреди

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Велиди станува дел на Кралството Грција.

Демографија уреди

Пописи уреди

Движењето на населението по години е следното[4]:

  • 1913 - 127 жители
  • 1920 - 140 жител
  • 1928 - 161 жител

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 119 158 206 162 157 141 108
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Официјално семрежно место на општината Дескати.
  3. Χαλκιόπουλος, Αθανάσιος. Η Μακεδονία : εθνολογική στατιστική των βιλαετίων Θεσσαλονίκης και Μοναστηρίου. Αθήναι,1910, σ. 114.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 125.