Чука (грчки: Γήλοφος, Гилофос; до 1927 г.: Τσούκα, Цука)[2]село на крајниот југ на Егејска Македонија, кај границата со Тесалија. Се наоѓа во општината Дескати, во областа Западна Македонија и се наоѓа мошне близу до самата граница со Тесалија. Според пописот од 2001 г., Чука има 141 жител.

Чука
Γήλοφος
Чука is located in Грција
Чука
Чука
Местоположба во округот Гребен
Dimos Deskatis - West Macedonia.svg
Координати: 39°51′N 21°47′E / 39.850° СГШ; 21.783° ИГД / 39.850; 21.783Координати: 39°51′N 21°47′E / 39.850° СГШ; 21.783° ИГД / 39.850; 21.783
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаДескати
Надм. вис.&100000000000010500000001.050 м
Население (2001)[1]
 • Општ. един.141
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51200
Повик. бр.+30 24930

Географија уреди

Селото се наоѓа на самата географска граница помеѓу Егејска Македонија и Тесалија. Атарот се протега на вододелницата помеѓу македонската река Бистрица и тесалиската река Пенеј. Самото село се наоѓа на македонската страна на вододелницата, на околу 13 км јужно од гратчето Дескати и околу 75 км југоисточно градот Гребен.

Историја уреди

Се претпоставува дека селото е основано во XIII век од албанојазични преселници од Северен Епир (денешна Јужна Албанија).

Во Османлиското Царство уреди

Во османлиските записи од 1454-55 г. „Арнаут Чука“ е заведено како село со 47 семејства. Според документите на манстирот „Варлаам“ во Метеора од 1765 г., селото има 42 семејства. Извесно време било чифличко село на Вели-паша, син на Али-паша Јанински.

Со припојувањето Тесалија кон Кралството Грција во 1881 г., новата граница минувала неколку стотини метри јужно од селото, по возвишението Свети Илија. Подоцна, во јужниот дел од атарот е основано селото Нова Чука (во 1963 г. преименувано во Фотино). За неговата погранична положба сведочат и неколку преостанати турски караули од тоа време.[3]

Припојување во Грција уреди

За време на Првата балканска војна во 1912 г. селото го окупираат грчки единици, а веќе по Втора балканска војна во 1913 г. станува дел од Грција.

Во 1927 г. името на селото е сменето во „Гилофос“.

Населението низ времето уреди

Селото денес уреди

Главна црква во селото е „Св. Димитрија“, изградена во VIII век, која има интересни живописи од првата половина на XIX век, зографисана од Василиос Цурхлис. Селска слава е Илинден (20 јули по унијатскиот календар), која се одржува во месноста Свети Илија јужно од селото.[4]

Наводи уреди

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Τσούκα - Γήλοφος
  3. селски портал[мртва врска]
  4. Портал на Општина Дескати

Надворешни врски уреди