Дименица
Дименица во рамките на Грција
Дименица
Дименица (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Дименицасело во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Дименица се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 15 куќи.[1]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски уреди