Земнјачгребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Земњач
Παλιουριά
Земњач is located in Грција
Земњач
Земњач
Местоположба во областа
Земњач во рамките на Дескати (општина)
Земњач
Местоположба на Земњач во општината Дескати и областа Западна Македонија
Координати: 39°58′N 21°44′E / 39.967° СГШ; 21.733° ИГД / 39.967; 21.733Координати: 39°58′N 21°44′E / 39.967° СГШ; 21.733° ИГД / 39.967; 21.733
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаДескати
Општ. единицаДескати
Надм. вис.&10000000000000480000000480 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно352
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Земњач се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 43 куќи.[2]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски уреди