Долно Градиште (Гризилевци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Долно Градиште — утврдување од доцноантичко време и средниот век кај пробиштипското село Гризилевци.[1]

Долно Градиште
археолошко наоѓалиште
Долно Градиште is located in Македонија
Долно Градиште
Местоположба на Долно Градиште во Македонија
Местоположба 42°1′3″N 22°6′10″E / 42.01750° N; 22.10278° E / 42.01750; 22.10278Координати: 42°1′3″N 22°6′10″E / 42.01750° N; 22.10278° E / 42.01750; 22.10278
Основни податоци
Место Гризилевци
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.