Горно Ботушје

село во Општина Македонски Брод

Горно Ботушје или Горно Ботуше е село во Општина Македонски Брод, во околината на градот Македонски Брод..

Горно Ботушје
Горно Ботуше
Горно Ботушје is located in Македонија
Горно Ботушје
Местоположба на Горно Ботушје во Македонија
Координати 41°42′43″N 21°4′23″E / 41.71194° СГШ; 21.07306° ИГД / 41.71194; 21.07306Координати: 41°42′43″N 21°4′23″E / 41.71194° СГШ; 21.07306° ИГД / 41.71194; 21.07306
Општина Општина Македонски Брод
Население 22 жит.
(поп. 2002)
Горно Ботушје на општинската карта
Горно Ботушје во Општина Македонски Брод.svg

Атарот на Горно Ботушје во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Порече.

ИсториjaУреди

Во XIX век Долно Ботушје било село во Поречката нахија на Кичевската каза. Според „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“, во 1873 г. Ботуше (Горно и Долно) (Bétouché) имало 26 домаќинства со вкупно 108 жители Македонци.[1]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Ботуше (Горно и Долно) имало 410 жители Македонци христијани.[2]

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 22 жители, сите Македонци.[3]

РодовиУреди

Горно Ботушје е македонско село.

Родови во селото се: Мањовци (30 к.) и Бежановци (6 к.) староседелски родови.[4]

Општествени институцииУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборно место бр. 0250 според Државната изборна комисија, кое е сместено во приватна просторија.[5]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 7 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди


НаводиУреди

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, с. 94-95.
  2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.258.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Јовановиќ, Петар (1935). Порече. Белград: Српски етнографски зборник. 
  5. „Описи на ИМ“. конс. 16 октомври 2017. 
  6. „Локални избори 2017“. конс. 16 октомври 2017.