Глобочани или Глобочени — село во Мала Преспа, во состав на Општина Пустец од Горичкиот округ.

Глобочани
Село
Патоказ кон Глобочани
Патоказ кон Глобочани
Глобочани is located in Албанија
Глобочани
Глобочани
Координати: 40°51′21.96″N 20°56′43.08″E / 40.8561000° СГШ; 20.9453000° ИГД / 40.8561000; 20.9453000
Држава Албанија
ОбластГорица
ОкругГорица
ОпштинаПустец
Надм. вис.&10000000000000879000000879 м
Население (2000)
 • Вкупно294
Час. појасСредно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во областа Мала Преспа, на околу 8 километри јужно од македонско-албанската граница.

Глобочани граничи со следните села: од северната страна со селото Долна Горица и од јужната страна со селото Шулин.

Историја уреди

Глобочани е старо, повеќевековно село во кое отсекогаш живееле Македонци христијани.

Најран пишан документ за селото е од 1337 година, потоа се спомнува во Слепченскиот кодик во XVI и XVII век.

За време на револуционерните борби постоела месна чета од околу 20 души која ја предводел Јоше од селото Подмочани.[1] Во Втората светска војна селото е запалено и од 40 куќи останале 16.[2]

Економија уреди

Демографија уреди

1900 година според бугаринот Васил К’нчов селото броело 248 Македонци православни. 1948 година селото имало 16 куќи со 84 жители.

Година Население
1900 248
1926 472
1945 346
1960 217
1969 239
1979 252
1989 299
2000 294[3]

Родови уреди

Во селото и ден денес живеат Македонци, родовите во селото се:

 • Бојчевци
 • Баруљовци
 • Калешковци
 • Малевци
 • Ничовци
 • Србиновци
 • Танчевци
 • Тушкаровци

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Славејко Арсов „Спомени". Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2013-09-09.
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-01-01. Посетено на 2007-03-06.
 3. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-02-11. Посетено на 2007-04-21.

Надворешни врски уреди

Наводи уреди