Горица (округ)

област во Албанија
Горица

Горица или Корча (албански: Rrethi i Korçës) — еден од 36-те поранешни окрузи во Албанија. Според пресметувањатоа, од 1 јануари 2010 г. на неговата територија живееле околу 138.898 луѓе.[1] Во текот на Втората светска војна Французите ја направиле Република Горица. Во округот живее значително македонско малцинство.

ГеографијаУреди

Округот Горица зафаќа површина од 1.752 км2, што го прави овој округ втор по големина во Албанија. Округот лежи во југоисточниот дел од земјата. Главен град е Горица. Округот на север се граничи со Македонија и округот Подгарец, со Грција се граничи на исток, на југозапад се граничи со округот Девол, на северозапад се граничи со окрузите Колоња и Премет, а на запад се граничи со окрузите Грамш и Скрапар

Населени местаУреди

   

НаводиУреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.