Габрово (Гевгелиско)

село во Општина Гевгелија


Габрово — село во Општина Гевгелија, во областа Бојмија, во околината на градот Гевгелија.

Габрово
Габрово is located in Македонија
Габрово
Местоположба на Габрово во Македонија
Координати 41°18′N 22°24′E / 41.300° СГШ; 22.400° ИГД / 41.300; 22.400Координати: 41°18′N 22°24′E / 41.300° СГШ; 22.400° ИГД / 41.300; 22.400
Општина Гевгелија
Население 20 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 06003
Надм. вис. 765 м
Габрово на општинската карта
Габрово во Општина Гевгелија.svg

Атарот на Габрово во рамките на општината
Commons-logo.svg Габрово на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Бојмија, на источните падини на Кожуф, оддалечено 27 километри северно од Гевгелија.

ИсторијаУреди

Во XIX век селото е дел од Гевгелиската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Габрово живееле 75 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Габрово имало 96 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 20 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 75[1] 96[2] 212 257 208 175 63 46 31 20

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постојат изборните места бр. 366 според Државната изборна комисија, сместени во приватен објект - куќа на лицето петров крсте.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на овие изборни места биле запишани вкупно 8 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 152.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рp. 194-195.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 21 декември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 21 декември 2019.

Надворешни врскиУреди