Расмус Гулдхамер

дански велосипедист

Расмус Пулсен Гулдхамер (дански: Rasmus Poulsen Guldhammer; р. 9 март 1989 во Вајле) — дански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Стелтинг Сервис Груп.

Расмус Гулдхамер
Гулдхамер на Гран при д’Изберг 2014
Лични податоци
Цело имеРасмус Пулсен Гулдхамер
Роден9 март 1989 (1989-03-09) (32 г.)
Вајле, Данска
Податоци за клубот
Мом. клубСтелтинг Сервис Груп
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2006–2007 Фестина Вајле
Професионални клубови
2008
2009
2010
2011

2012
2013-2014
2014
2015-
Дезигна-Кекен Кнудсгард
Тим Капинордик
Тим ХТЦ-Колумбија
Тим Конкордија Форсикринг-Химерланд
Кристина Вочес-Онфон
Тим ТреФор-Блу Вотер
Тинкоф-Саксо (стажант)
Култ Енерџи Про Сајклинг
Последна промена
30 јануари 2016

ДостигнувањаУреди

2007
1. Национално јуниорско друмско првенство
2009
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Национално хронометарско првенство
1. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
3. Краен пласман Гран при ди Португал
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2011
1. Етапа 2н Триптих на планините и замоците
2014
1. Хаделанд ГП
Тур ди Лоар ет Шер
1. Етапа 4
1. Етапа 5
2015
4. Гран Премио ди Лугано
4. Краен пласман Трка околу Данска
4. Краен пласман Трка околу Британија
5. Класика Корзика
5. Класик Волта Лимбург
7. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
10. Ватенфал Класик

Надворешни врскиУреди

  •   Расмус Гулдхамер на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Расмус Гулдхамер“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Расмус Гулдхамер“. Cycling Quotient.