Арминдо Фонсека

француски велосипедист

Арминдо Фонсека (француски: Armindo Fonseca; р. 1 мај 1989 во Рен) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.

Арминдо Фонсека
Фонсека на Гран при д’Изберг 2014
Лични податоци
Цело имеАрминдо Фонсека
Роден1 мај 1989 (1989-05-01) (31 г.)
Рен,  Франција
Висина1,68 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007–2010 Кот д’Амор
Професионални клубови
2011– Бретањ-Шулер
Последна промена
26 септември 2018

ДостигнувањаУреди

2010
9. Крајц Брајц
2011
2. Тур ди Финистер
2012
4. Тур де Вандеја
7. Тур ди Финистер
2013
2. Сиркуито де Гечо
3. Буклс де л’Олн
4. Гран при де ла Вил де Лил
5. Краен пласман Четири дена Денкерк
8. Гран при де Плимелек-Морбијан
2014
1. Тур де Вандеја
3. Тур ди Финистер
3. Гран при де Плимелек-Морбијан
4. Краен пласман Тур ди От Вар
5. Краен пласман Букл де ла Мајен
1. Етапа 1
5. Ла Дром Класик
2015
5. Гран при де Фурмје
7. ГП Западна Франција
8. Гран при де Плимелек-Морбијан
9. Дуо Норманд (со Беноа Жарир)
2016
5. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
6. Рут Адели де Витре
9. Шол-По де Лоар
10. Тур ди Финистер
2017
4. Париз-Камемберт
6. Париз-Бурж

Надворешни врскиУреди

  •   Арминдо Фонсека на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Арминдо Фонсека“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Арминдо Фонсека“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Арминдо Фонсека“. ProCycling.