Будимирци

село во Општина Новаци


Будимирци — село во Општина Новаци, во областа Мариово, во околината на градот Битола.

Будимирци
Будимирци 01.jpg

Поглед на Будимирци и врвот Кајмакчалан на Ниџе во позадината

Будимирци is located in Македонија
Будимирци
Местоположба на Будимирци во Македонија
Координати 41°3′24″N 21°43′50″E / 41.05667° N; 21.73056° E / 41.05667; 21.73056Координати: 41°3′24″N 21°43′50″E / 41.05667° N; 21.73056° E / 41.05667; 21.73056
Општина Новаци
Население 30 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02014
Надм. вис. 857 м
Будимирци на општинската карта
Будимирци во Општина Новаци.svg

Атарот на Будимирци во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Будимирци се наоѓа во битолскиот дел на Мариово, од десната страна на Црна Река, чиј атар високо се издига до сртот на планината Ниџе, каде што на тесен дел се допира со државната граница со Република Грција. Припаѓа на Општината Новаци. Селото е планинско, на надморска височина од 800 метри. Лежи непосредно до локален пат, a се наоѓа на 38 километри источно од општинското средиште Новаци и на 53 километри источно од градот Битола. Атарот е мошне голем и зафаќа простор од 40,1 км2. Ha него шумите заземаат површина од 1.936,3 ха, пасиштата заземаат површина од 1.903,3 ха, а на обработливото земјиште отпаѓаат 737,8 ха. Во селото се наоѓа храмот на Св. Вмч Николај Чудотворец (1875-78 год) и храм на Св. Вмч Димитриј (во поранешното село Трново наспроти Будимирци). Селото има мешовита земјоделска функција. Тоа е зафатено со значително отселување и деаграризација, бидејќи од него се иселило поголемиот дел од населението.

ИсторијаУреди

Демографски статистики за селото Будимирци од османлискиот период:[1]

Османлиски дефтери Домаќинства Неженети Вдовици Годишен приход
Дефтер бр. 4 од 1476/77 г. 24 2 2 1361
Дефтер бр. 16 од 1481/82 г. 33 969
Дефтер бр. 73 од 1519 г. 63 12 2 3020
Дефтер бр. 149 од 1528/29 г. 56 9 3253
Дефтер бр. 232 од 1544/45 г. 68 7 1 2253

На крајот на XIX век, селото било дел од Мариовската нахија во Битолската каза во Отоманското Царство.

НаселениеУреди

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, селото Будмирци имало 618 жители, од кои 500 Македонци, 110 Власи и 8 Роми.[2]

Според секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) од 1905 година, во Будимирци имало 480 Македонци, патријаршисти.[3]

Селото броело 521 жител во 1961 година, додека во 1994 година живееле само 42 жители.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 30 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан преглед на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 618[2] 480[3] 530 520 521 396 188 85 42 30

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 177 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект на општината. Во ова изборно место е опфатено и селото Груништа.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 17 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

На оддалеченост од два часа пешачење, во близината на Будимирци се наоѓа манастирот „Св. Димитрија“, кој се наоѓа на местото каде што се наоѓало селото Трново, поради што е познат и како Трновски манастир.[8]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Будимирци (Budimirci) - Битолско Мариово“. Итар Пејо. Посетено на 26 февруари 2014.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 247.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 148-149.
  4. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. Александар Матески, „Градешница и Будимирци“, Економија и бизнис, година 18, број 220, октомври 2016, стр. 106-107.

Надворешни врскиУреди