Груништа

село во Општина Новаци

Груништа — село во Општина Новаци, во областа Мариово, во околината на градот Битола.

Груништа
Груништа is located in Македонија
Груништа
Местоположба на Груништа во Македонија
Координати 41°3′6″N 21°41′42″E / 41.05167° N; 21.69500° E / 41.05167; 21.69500Координати: 41°3′6″N 21°41′42″E / 41.05167° N; 21.69500° E / 41.05167; 21.69500
Регион Мариово
Општина Општина Новаци
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02032
Надм. вис. 742 м
Груништа на општинската карта
Груништа во Општина Новаци.svg

Атарот на Груништа во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото е сместено во областа Мариово, источно од Битола.

ИсторијаУреди

Демографски статистики за селото Старавина во османсликиот период:[1]

Османлиски дефтер Домаќинства Неженети Вдовици Годишен приход
Дефтер № 4 от 1476/77 г. 6 275
Дефтер № 16 от 1481/82 г. 6 163
Дефтер № 73 от 1519 г. 18 2 914
Дефтер № 149 от 1528/29 г. 10 2 1 639
Дефтер № 232 от 1544/45 г. 12 1 637

Во XIX век селото е дел од Прилепската каза (Мариовска нахија) во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Груништа живееле 240 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Груништа имало 240 Македонци, патријаршисти.[3]

Груништа, според иселувањето на населението, преминало од средно во мало село. Така, во 1961 година броело 225 жители, а во 1991 година околу 20 жители.

Според пописот од 2002 година, селото брои само 3 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 240[2] 240[3] 240 264 225 84 26 20 3 3

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено во изборното место бр. 177 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект на општината на селото Будимирци.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 17 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви[8]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Празен навод (help)
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 247.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 148-149.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди