Општина Старавина

Општина Старавина
денес дел од Општина Новаци


Општи податоци
Седиште Старавина
Површина н.п. км2
Демографија
Население 316[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Старавина — поранешна општина во Јужна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои согласно Законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година, кога била припоена со Општина Новаци. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Старавина.[2]

Населени места

уреди

Во Општина Старавина спаѓале следниве села: Маково, Рапеш, Зовиќ, Градешница, Будимирци, Груништа, Орле, Брник, Ивени, Петалино и Старавина.

Население

уреди

Според последниот попис од 2002 година, Општина Старавина има 316 жители, 153 домаќинства и 424 станови.[1] Населението од 316 жители се состои од:

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано

уреди