Брчко (округ)

За други значења видете ја страницата за појаснување.

Округот Брчко (српски јазик: Брчко дистрикт, хрватски и босански: Brčko distrikt) е самоуправувачка, неутрална и посебна единица на Босна и Херцеговина. Тој е формално дел и на Република Српска и на Федерацијата на Босна и Херцеговина кои се двете главни единици на земјата.

Округ Брчко
Брчко дистрикт
Brčko Distrikt
Знаме на Округ Брчко
Знаме
Грб на Округ Брчко
Грб
Карта на округот Брчко.
Карта на округот Брчко.
Координати: 44°52′0″N 18°47′0″E / 44.86667° СГШ; 18.78333° ИГД / 44.86667; 18.78333Координати: 44°52′0″N 18°47′0″E / 44.86667° СГШ; 18.78333° ИГД / 44.86667; 18.78333
ДржаваБосна и Херцеговина
Основан5 март, 1999
Управа
 • ГрадоначалникАнто Домиќ
 • Претседател на собраниетоЃорѓа Коиќ
 • Меѓународен супервизорТамир Васер
Површина
 • Вкупна493 км2 (173 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно93,028
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код76100
Повик. бр.(+387) 49
Мреж. местоОфицијално мрежно место,
Официјално мрежно место на собранието

Населени местаУреди

ПоврзаноУреди