Федерација Босна и Херцеговина

За други значења на поимот „Босна“ видете Босна (појаснување).

Федерацијата Босна и Херцеговина (латиница: Federacija Bosne i Hercegovine, кирилица: Федерација Босне и Херцеговине) е една од двете политички единици што ја сочинуваат суверената држава Босна и Херцеговина (другата единица е Република Српска).

Федерација Босна и Херцеговина
Federacija Bosne i Hercegovine
Федерација Босне и Херцеговине
Местоположба на ФБХ во Босна и Херцеговина.
Местоположба на ФБХ во Босна и Херцеговина.
Местоположба на ФБХ во Босна и Херцеговина.
Местоположба на ФБХ во БиХ и во Европа.
Местоположба на ФБХ во БиХ и во Европа.
Местоположба на ФБХ во БиХ и во Европа.
Главен град
(и најголем)
Сараево
Службен јазик босански, хрватски и српски
Народности (2013) Бошњаци: 70.40%
Хрвати: 22.44%
Срби: 2.55%
други 3.6
Уредување Парламентарен систем
 •  Претседател Маринко Чавара
 •  Премиер Фадил Новалиќ
Единица на БиХ
 •  Формирана 18 март 1994 
 •  Призната со уставот на БиХ 14 декември 1995 
Површина
 •  Вкупна 26,110,5 км2 
 •  Вода (%) н/п
Население
 •  Попис 2013 2.371.603 
 •  Густина 91 жит/км2 
Валута Конвертибилна марка (BAM)
Часовен појас CET (UTC+1)
 •  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Се вози на десно

Федерацијата на Босна и Херцеговина е претежно населена со Бошњаците и Хрвати, која е и причината за нејзиното неформално име Бошњачко-хрватска федерација. Сепак, со одлука на Уставниот суд во 2001 година, Србите беа прогласени за трет уставен народ на Федерацијата. Истото се случило и со Бошњаците и Хрватите во Република Српска.

Галерија

уреди

Наводи

уреди

Поврзано

уреди