Исламовац - село во Општина Брчко, Босна и Херцеговина.[1]

Исламовац
Село
Исламовац is located in Босна и Херцеговина
Исламовац
Местоположба на Исламовац во Босна и Херцеговина
Држава Босна и Херцеговина
ОпштинаБрчко
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

ЕтимологијаУреди

Името потекнува од зборот ислам, што е името на аврамската религија извршувана од мнозинството од населението во селото.

НаводиУреди

  1. Official results from the book: Ethnic composition of Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements, 1991. census, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten no.234, Sarajevo 1991.