Иван Ивановиќ - Џус

Иван Ивановиќ (Белград, 17 октомври 1981), подобро познат како Џус (Juice) е српски хип-хоп изведувач. Покрај музиката се занимава со цртање, а по струка е фризер.[1]

Иван Ивановиќ
Ivan Ivanović Djus.jpg
Роден 17 октомври 1981(1981-10-17)
Белград, СФРЈ
Занимање музичар

Почеток на кариераУреди

Со рапот почнал да се занима од тринаесет години, а прекарот Џус самиот себеси го дал по истоимениот филм во 1992 година. После завршување на основното училиште, тој потпаѓа под влијание на рапот, денс музиката и турбо фолкот. Во желба да се проба во рапот, влегува во тогаш веќе познатата група на спрската хип-хоп сцена „Boys in the hood“. Деведестетите години во Србија, снимањето на студиски песни било многу скапо, па затоа група се ангажирала околу самостојно снимање на песни. Последен пат како група се појавиле со песната „Генерација на гетото“ во радио емисијата Гето. После снимање на песната „No more games“, Џус ја напушта групата и заедно со раперот Шорти основале нова група Фул мун. После основањетоа на групата, покрај Џус и Шорти во групата се нашле и Миша и Сале кој гостуваат за неколку песни од овој состав. 

По запознавање на члановите опколени околу црногорската хип-хоп група  Монтенигерс, помеѓу нив се остварува соработка во вид на појавување на Џус и Шорти во нивниот спот што додатно ги афирмирало Фул мун. Непосредно после тоа, Фул мун издава албум „На ниво“ во 1998.[2].

Соло кариераУреди

По распадот на групата Фул мун, Џус одлучува да изгради соло кариера, со песни кој ги снима четири години. Албумот со име Хипхпиум во.1 излегол во 2002 година и постигнал голем успех, најмногу со песната Кеш колица, за која е издаден и спот во 2004 година и која таа година и наредните години била еден од најголемите хитови на рап музиката и се пушата на неколку телевизиски и радио канали. Џус со својот прв соло албум постигнал голем успех , инспирарал и и станал пример на публиката и раперите од српската хип-хоп сцена, а и широко. Промоцијата на албумот била во ноќен клуб Бомбо во Белград и била една од најголемите промоции на албум во таа доба. По издавањето на албумот и промоцијата, Џус оди во војска, каде по излегувањето неколку години подоцна создава песни за новиот албум Брате Мили кој 2006 година го издава Сити рекордс. Албумот содржи два спота и осумнаесет песни кој Џус ги работел во споствена продукција. За разлика од претходниот албум Брате Мили е сниман во потполно нов звук, мешавина рап и денс музика и гости кој не се од светот на хип-хопот.[3]

Во септември 2017 година го издаде албумот Од нечистотијата на злато.[4]

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

 • На ниво на (1998) (Како член на група на Полна месечина)
 • (2002)
 • Брат минли (2006)
 • (2008)
 • Апетити ми расту (2012)
 • (2015)
 • Од блата до злата (2017) HipHopium 4 (2020)

НаводиУреди

 1. Иван Ивановић Ђус - биографија
 2. Фул мун биографија
 3. „Juice (12) ‎– Hiphopium 3“. discogs.com. Посетено на 24 ноември 2015.
 4. „PREMIJERA NOVOG ALBUMA : JUICE : OD BLATA DO ZLATA“. kontrakult.rs. Архивирано од изворникот на 2017-09-18. Посетено на 17 септември 2016.