Џон Стјуарт Мил

(Пренасочено од John Stuart Mill)

Џон Стјуарт Мил (20 мај 1806 – 8 мај 1873), бил британски филозоф, политички економист и државен службеник. Еден од највлијателните мислители во историјата на либерализмот, придонел за социјална теорија, политичката теорија и политичка економија . Тој бил наречен "највлијателен англиски филозоф од деветнаестиот век",[7] Неговиот концепт за слобода ја оправдува слободата на поединецот во опозицијата до неограничен број на државната и општествената контрола.[8]

Џон Стјуарт Мил
John Stuart Mill by London Stereoscopic Company, c1870.jpg
Мил во 1870
На должноста
25 јули 1865 – 17 ноември 1868
Лични податоци
Роден(а) 20 мај 1806(1806-05-20)
Пентонвил, Мидлесекс, Англија
Починал(а) 8 мај 1873(1873-05-08) (возр. 66)
Авињон, Франција
Партија Либерална партија
Сопружник Хариет Тејлор Мил (в. 1851; d. 1858)
Установа Универзити Колеџ, Лондон
Периодфилозофија на 19 век
класична економија
Подрачјезападна филозофија
Школаемпирицизам, утилитаризам, класичен либерализам
Претежна дејност
политичка филозофија, етика, економија, индуктивна логика
Значајни идеи
Милови методи, теорија на директно референцирање[1]
Потпис
John Stuart Mill signature.svg

Мил се залагал за утилитаризам, етичката теорија развиена од страна на неговиот претходник Џереми Бентам. Тој придонел во истрагата за научна методологија, иако неговото знаење на темата било врз основа на делата на другите, особено на Вилијам Вевел, Џон Хершел и Огист Конт , и истражувањето спроведено за Мил од страна на Александар Бејн. Мил се ангажирал во писмена дебата со Вевел.[9]

Член бил на Либералната партија, тој исто така бил прв член на Парламентот што се залагал за женското право на глас.[10]

НаводиУреди

  1. Mill, John Stuart. 1861. Considerations on Representative Government.
  2. Hyman, Anthony (1982). Charles Babbage: Pioneer of the Computer. Princeton University Press. стр. 120–21. What effect did Babbages Economy of Machinery and Manufacturers have? Generally his book received little attention as it not greatly concerned with such traditional problems of economics as the nature of 'value'. Actually the effect was considerable, his discussion of factories and manufactures entering the main currents of economic thought. Here it must suffice to look briefly at its influence on two major figures; John Stuart Mill and Karl Marx
  3. Friedrich Hayek (1941). „The Counter-Revolution of Science“. Economica. Economica. 8 (31): 281–320. doi:10.2307/2549335. JSTOR 2549335.
  4. 4,0 4,1 4,2 "The Project Gutenberg EBook of Autobiography, by John Stuart Mill" gutenberg.org
  5. Michael N. Forster, After Herder: Philosophy of Language in the German Tradition, Oxford University Press, 2010, p. 9.
  6. Ralph Raico (January 27, 2018). Mises Institute (уред.). „John Stuart Mill and the New Liberalism“.
  7. Macleod, Christopher (14 November 2017). Zalta, Edward N. (уред.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University – преку Stanford Encyclopedia of Philosophy.
  8. „John Stuart Mill's On Liberty. victorianweb. Посетено на 23 July 2009. On Liberty is a rational justification of the freedom of the individual in opposition to the claims of the state to impose unlimited control and is thus a defense of the rights of the individual against the state.
  9. „John Stuart Mill (Stanford Encyclopedia of Philosophy)“. plato.stanford.edu. Посетено на 31 July 2009.
  10. „John Stuart Mill and the 1866 petition“.