11. јужен напоредник

напоредник

11. јужен напоредник (11° ЈГШ) — напоредник 11 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Линија преку Земјата
11°
11. јужен напоредник

Околу светотУреди

Почнувајќи од нултиот меридијан (Гринич), па на исток, 11° ЈГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
11°0′S 0°0′E / 11.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -11.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
11°0′S 13°52′E / 11.000° ЈГШ; 13.867° ИГД / -11.000; 13.867 (Ангола)   Ангола
11°0′S 22°12′E / 11.000° ЈГШ; 22.200° ИГД / -11.000; 22.200 (ДР Конго)   Демократска Република Конго
11°0′S 23°20′E / 11.000° ЈГШ; 23.333° ИГД / -11.000; 23.333 (Ангола)   Ангола
11°0′S 23°38′E / 11.000° ЈГШ; 23.633° ИГД / -11.000; 23.633 (ДР Конго)   Демократска Република Конго во долж. од 8 км
11°0′S 23°43′E / 11.000° ЈГШ; 23.717° ИГД / -11.000; 23.717 (Ангола)   Ангола во долж. од 5 км
11°0′S 23°46′E / 11.000° ЈГШ; 23.767° ИГД / -11.000; 23.767 (ДР Конго)   Демократска Република Конго во долж. од 13 км
11°0′S 23°53′E / 11.000° ЈГШ; 23.883° ИГД / -11.000; 23.883 (Ангола)   Ангола во долж. од 15 км
11°0′S 24°1′E / 11.000° ЈГШ; 24.017° ИГД / -11.000; 24.017 (Замбија)   Замбија во долж. од 13 км
11°0′S 24°8′E / 11.000° ЈГШ; 24.133° ИГД / -11.000; 24.133 (ДР Конго)   Демократска Република Конго
11°0′S 28°30′E / 11.000° ЈГШ; 28.500° ИГД / -11.000; 28.500 (Замбија)   Замбија
11°0′S 33°18′E / 11.000° ЈГШ; 33.300° ИГД / -11.000; 33.300 (Малави)   Малави
11°0′S 34°13′E / 11.000° ЈГШ; 34.217° ИГД / -11.000; 34.217 (ез. Малави) Малави
11°0′S 34°36′E / 11.000° ЈГШ; 34.600° ИГД / -11.000; 34.600 (Танзанија)   Танзанија
11°0′S 39°30′E / 11.000° ЈГШ; 39.500° ИГД / -11.000; 39.500 (Мозамбик)   Мозамбик
11°0′S 40°30′E / 11.000° ЈГШ; 40.500° ИГД / -11.000; 40.500 (Индиски Океан) Индиски Океан
11°0′S 122°51′E / 11.000° ЈГШ; 122.850° ИГД / -11.000; 122.850 (Индонезија)   Индонезија минува низ островот Памана (Дана) веднаш јужно од островот Роти
11°0′S 122°52′E / 11.000° ЈГШ; 122.867° ИГД / -11.000; 122.867 (Тиморско Море) Тиморско Море минува веднаш северно од островот Мелвил и полуостровот Кобург,   Австралија
11°0′S 132°33′E / 11.000° ЈГШ; 132.550° ИГД / -11.000; 132.550 (Австралија)   Австралија островот Крокер, Северна Територија
11°0′S 132°34′E / 11.000° ЈГШ; 132.567° ИГД / -11.000; 132.567 (Арафурско Море) Арафурско Море минува веднаш северно од Веселовите Острови,   Австралија
11°0′S 142°8′E / 11.000° ЈГШ; 142.133° ИГД / -11.000; 142.133 (Австралија)   Австралија полуостровот Кејп Јорк, Квинсленд
11°0′S 142°44′E / 11.000° ЈГШ; 142.733° ИГД / -11.000; 142.733 (Корално Море) Корално Море минува меѓу островите на архипелагот Луизијада,   Папуа Нова Гвинеја
11°0′S 152°30′E / 11.000° ЈГШ; 152.500° ИГД / -11.000; 152.500 (Соломонско Море) Соломонско Море минува веднаш северно од Ренел,   Соломони
11°0′S 162°6′E / 11.000° ЈГШ; 162.100° ИГД / -11.000; 162.100 (Корално Море) Корално Море минува веднаш јужно од островот Макира,   Соломони
минува веднаш јужно од островот Нендо,   Соломони
минува веднаш северно од островот Утупуа,   Соломони
11°0′S 167°26′E / 11.000° ЈГШ; 167.433° ИГД / -11.000; 167.433 (Тихи Океан) Тихи Океан минува веднаш северно од Свејнс,   Американска Самоа (полага право   Токелау)
минува веднаш јужно од атолот Пукапука,   Кукови Острови
11°0′S 77°40′W / 11.000° ЈГШ; 77.667° ЗГД / -11.000; -77.667 (Перу)   Перу
11°0′S 70°27′W / 11.000° ЈГШ; 70.450° ЗГД / -11.000; -70.450 (Бразил)   Бразил Акре
11°0′S 70°6′W / 11.000° ЈГШ; 70.100° ЗГД / -11.000; -70.100 (Перу)   Перу
11°0′S 69°32′W / 11.000° ЈГШ; 69.533° ЗГД / -11.000; -69.533 (Боливија)   Боливија
11°0′S 68°59′W / 11.000° ЈГШ; 68.983° ЗГД / -11.000; -68.983 (Бразил)   Бразил Акре
11°0′S 68°50′W / 11.000° ЈГШ; 68.833° ЗГД / -11.000; -68.833 (Боливија)   Боливија
11°0′S 68°47′W / 11.000° ЈГШ; 68.783° ЗГД / -11.000; -68.783 (Бразил)   Бразил Акре — во долж. од 15 км
11°0′S 68°19′W / 11.000° ЈГШ; 68.317° ЗГД / -11.000; -68.317 (Боливија)   Боливија
11°0′S 65°18′W / 11.000° ЈГШ; 65.300° ЗГД / -11.000; -65.300 (Бразил)   Бразил Рондонија
Мато Гросо
Токантинс
Баија
Сержипе
11°0′S 37°3′W / 11.000° ЈГШ; 37.050° ЗГД / -11.000; -37.050 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

ПоврзаноУреди