Езерото Малави или Езеро Њаса е најјужно од сите Големи Африкчки Езера. Езерото е долго 560 до 580 км, има максимална ширина од 75 километри и површина од околу 29,600 [[км2]]. Езерото Малави е трето езеро поголемина во Африка и деветто во светот. Главен одлив на езерото е реката Шире која се влева во реката Замбези, а најголема притока на реката Шири е реката Рухуху

Езеро Малави
Поглед од орбитата
Координати12°11′S 34°22′E / 12.183° ЈГШ; 34.367° ИГД / -12.183; 34.367
Главни приливиРухуху[1]
Главни истециШире[1]
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „k“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „k“
}}
k км2
Сливни земјиМалави, Мозамбик, Танзанија
Најг. должина560 km[1] to 580 км
Најг. ширина75 km[1] км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
29,600 км2 (11,429 sq. mi.) [1] км2
Прос. длабочина292 m[2] м
Најг. длабочина706 m[2] м
Зафатнина8,400 км3[2] км3
Надм. височина500 м
ОстровиЛикома и Чизумулу островчиња
Наводи[1][2]
Езерото Малави во 1967

Земји кои се наоѓаат на бреговите на ова езеро се: Малави, Танзанија и Мозамбик. На островот се наоѓаат и два населени острови, Ликома и Чизумулу, кои припаѓаат на Малави ама се опкружени со територијалните води на Мозамбик.

Водите на езерото се дом за најголемиот број езерски видови на риби во светот. Езерото е познато по циклидите. Националниот парк Езеро Малави од 1984 година е под заштита на УНЕСКО.[3]

Прв Европеец кој го открил езерото бил Дејвид Ливингстон во 1859 година.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Malawi Cichlids“. AC Tropical Fish. Aquaticcommunity.com. Посетено на 2007-04-02.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Lake Malawi“. World Lakes Database. International Lake Environment Committee Foundation. Архивирано од изворникот на 2012-02-05. Посетено на 2007-04-02.
  3. „World Heritage Sites - Protected Areas Programme“. unep-wcmc.org. 2008-05-11. Архивирано од изворникот на 2008-05-11. Посетено на 2022-02-01.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)