Малави (езеро)

Езерото Малави или Езеро Њаса е најјужно од сите Големи Африкчки Езера. Езерото е долго 560 до 580 км, има максимална ширина од 75 километри и површина од околу 29,600 [[км2]]. Езерото Малави е трето езеро поголемина во Африка и девето во светот. Главен одлив на езерото е реката Шире која се влева во реката Замбези, а најголема притока на реката Шири е реката Рухуху

Езеро Малави
Lake Malawi seen from orbit.jpg
Поглед од орбитата
Координати12°11′S 34°22′E / 12.183° S; 34.367° E / -12.183; 34.367Координати: 12°11′S 34°22′E / 12.183° S; 34.367° E / -12.183; 34.367
Главни приливиРухуху[1]
Главни истециШире[1]
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „k“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „k“
}}
k км2
Сливни земјиМалави, Мозамбик, Танзанија
Најг. должина560 km[1] to 580 км
Најг. ширина75 km[1] км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
29.600 км2 (11.429 sq, mi,) [1] км2
Прос. длабочина292 m[2] м
Најг. длабочина706 m[2] м
Зафатнина8,400 км3[2] км3
Надм. височина500 м
ОстровиЛикома и Чизумулу островчиња
Наводи[1][2]
Езерото Малави во 1967

Земји кои се наоѓаат на бреговите на ова езеро се: Малави, Танзанија и Мозамбик. На островот се наоѓаат и два населени острови, Ликома и Чизумулу, кои припаѓаат на Малави ама се опкружени со територијалните води на Мозамбик.

Водите на езерото се дом за најголемиот број езерски видови на риби во светот. Езерото е познато по циклидите. Националниот парк Езеро Малави од 1984 година е под заштита на УНЕСКО.

Прв Европјанин кој го открил езерото бил Дејвид Ливингстон во 1859 година.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Malawi Cichlids“. AC Tropical Fish. Aquaticcommunity.com. Посетено на 2007-04-02.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Lake Malawi“. World Lakes Database. International Lake Environment Committee Foundation. Посетено на 2007-04-02.