Брест (Долна Саксонија)

Брест (германски: Brest) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Брест
Воздушен поглед на Брест
Воздушен поглед на Брест
Грб на Брест
Брест is located in Германија
Брест
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Харзефелд
Месни единици 3
Градоначалник Јохан Хефт (Граѓанска листа)
Основни податоци
Површина 24,57 км2
Надм. височина 29 м
Население 776 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21698
Повик. бр. 04762
Портал www.brest.de
Местоположба на Брест во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°27′0″N 9°23′0″E / 53.45000° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.45000; 9.38333Координати: 53°27′0″N 9°23′0″E / 53.45000° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.45000; 9.38333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Брест се наоѓа на средината помеѓу Букстехуде (25 км) и Бремеферде (20 км). Хамбург се наоѓа околу 60 километри од него.

Општински единициУреди

Кон општината Брест припаѓаат следниве места:

  • Брест
  • Рајт
  • Волерст

Покрај овие места, во општината влегуваат имотите Ам Зубек, Бреденбек, Кирхбилтен, Клајн Рајт, Клајн Волерст и Ленхорст.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди