Пинеберг (округ)

Пинеберг (германски: Pinneberg) — округ во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се граничи со (од северозапад надесно) окрузите Штајнбург и Зегеберг, градот и покраина Хамбург и покраината Долна Саксонија (округ Штаде).

Пинеберг
Kreis Pinneberg

Округ
Грб на Пинеберг Kreis Pinneberg
Грб
Schleswig-Holstein PI.svg
Земја Германија
ПокраинаШлезвиг-Холштајн
СедиштеПинеберг
Површина
 • Вкупна664 км2 (256 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно316.103
 • Густина480/км2 (1,200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.PI
Мреж. местоkreis-pinneberg.de

ИсторијаУреди

Округот е приближно ист по територија на поранешното грофство Холштајн-Пинеберг. Бил основан од пруската администрација во 1867 година. Оттогаш, постои постојано намалување на територијата кон соседните градови Алтона (подоцна и самиот дел од Хамбург), Хамбург и Нордерштет. Островот Хелголанд, порано и самиот округ, се приклучил на округот во 1932 година.

ГеографијаУреди

Округот е сместен на северниот брег на реката Елба. Додека Пинеберг е најмалиот округ во рамките на Шлезвиг-Холштајн, истовремено е и најнаселен. Поради растечката метрополитенска област на Хамбург, населението постојано бележи раст. Во округот се наоѓаат поголемиот дел од северозападните предградија на Хамбург. Иако главниот дел на округот Пинеберг, нема излез на море, островот Хелголанд се наоѓа на отворено море.

ГрбУреди

  Грбот прикажува борово дрво во рамките на бел лист од коприва. Листот доаѓа од грбот на грофството Холштајн-Шауенбург. Дрвото го прикажува шумарството во округот.

Градови и општиниУреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Бармштет
 2. Елмсхорн
 3. Пинеберг
 4. Квикборн
 5. Шенефелд
 6. Торнеш
 7. Итерзен
 8. Ведел
 1. Бенингштет
 2. Халстенбек
 3. Хасло
 4. Хелголанд
 5. Релинген
Општински заедници
 1. Клајн Норденде
 2. Клајн Офензет-Шпарисхоп
 3. Келн-Рајзик
 4. Ра-Безенбек
 5. Зестер
 6. Зестермие
 7. Зет-Екхолт
 1. Хазелау
 2. Хазелдорф
 3. Хетлинген
 1. Бокел
 2. Бранде-Хернеркирхен
 3. Остерхорн
 4. Вестерхорн
 1. Апен
 2. Грос Норденде
 3. Хајдграбен
 4. Хајст
 5. Холм
 6. Мореге1
 7. Нојендајх
 1. Борстел-Хоенраден
 2. Елербек
 3. Кумерфелд
 4. Присдорф
 5. Тангштет
 1. Беверн
 2. Билзен
 3. Бокхолт-Ханредер
 4. Буленкулен
 5. Елерхоп
 6. Грос Офензет-Асперн
 7. Хеде
 8. Хемдинген
 9. Лангелн
 10. Луцхорн
1седиште на општинската заедница

НаводиУреди

 1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 53°45′ N; 9°45′ E / 53.75° N; 9.75° E / 53.75; 9.75