Нотенсдорф (германски: Nottensdorf; долногермански: Nottensdörp) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Нотенсдорф
Поглед на Нотенсдорф
Поглед на Нотенсдорф
Грб на Нотенсдорф
Нотенсдорф is located in Германија
Нотенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Хорнебург
Градоначалник Дирк Хајнс (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,14 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.607 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21640
Повик. бр. 04163
Портал www.horneburg.de
Местоположба на Нотенсдорф во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°29′0″N 9°36′0″E / 53.48333° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.48333; 9.60000Координати: 53°29′0″N 9°36′0″E / 53.48333° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.48333; 9.60000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Нотенсдорф се наоѓа на автопатот Б73.

Општински единициУреди

Кон општината припаѓаат местата Шрагенберг и Хабекстал.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди