Едеркварт (германски: Oederquart) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Едеркварт
Црква во Едеркварт
Црква во Едеркварт
Грб на Едеркварт
Едеркварт is located in Германија
Едеркварт
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Нордкединген
Градоначалник Јерг Олденбург (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,1 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.023 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21734
Повик. бр. 04779
Портал www.oederquart.de
Местоположба на Едеркварт во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°48′14″N 9°14′58″E / 53.80389° СГШ; 9.24944° ИГД / 53.80389; 9.24944Координати: 53°48′14″N 9°14′58″E / 53.80389° СГШ; 9.24944° ИГД / 53.80389; 9.24944

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди