Агатенбург (германски: Agathenburg; долногермански: Gothenborg) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Агатенбург
Замокот Агатенбург
Замокот Агатенбург
Грб на Агатенбург
Агатенбург is located in Германија
Агатенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Хорнебург
Градоначалник Герд Алерс (WGA)
Основни податоци
Површина 11,32 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.350 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21684
Повик. бр. 04141
Местоположба на Агатенбург во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°33′50″N 9°31′47″E / 53.56389° СГШ; 9.52972° ИГД / 53.56389; 9.52972Координати: 53°33′50″N 9°31′47″E / 53.56389° СГШ; 9.52972° ИГД / 53.56389; 9.52972

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди