Вишхафен (германски: Wischhafen; долногермански: Wischhoben) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Вишхафен
Воздушен поглед на Вишхафен
Воздушен поглед на Вишхафен
Воздушен поглед на Вишхафен
Грб на Вишхафен
Вишхафен во рамките на Германија
Вишхафен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Нордкединген
Месни единици 6
Градоначалник Бернд Титје (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,68 км2
Надм. височина 1 м
Население 3.012 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21737
Повик. бр. 04770, 04779
Портал www.nordkehdingen.de
Местоположба на Вишхафен во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°46′14″N 9°18′58″E / 53.77056° СГШ; 9.31611° ИГД / 53.77056; 9.31611Координати: 53°46′14″N 9°18′58″E / 53.77056° СГШ; 9.31611° ИГД / 53.77056; 9.31611

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината се граничи со реката Елба на север. На исток се наоѓа островот Краутзанд, поранешна општина, како и општината Дрохтерсен. На југозапад се наоѓа Остен, додека на северозападно се наоѓа Едеркварт и Фрајбург.

Општински единици уреди

Кон општината Вишхафен припаѓаат следниве места:

  • Хамелверден
  • Вишхафен
  • Нојланд
  • Волфсбрухермор
  • Нојландермор
  • Хамелверденермор

Покрај овие места, во општината влегуваат имотите Алтендорф, Дезехоф, Хамелверденер Дефензионсдајх, Холенвег, Холенвиш, Холердајх, Кеквег, Шинкел (делумно) и Волфсбрух.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди