Балје (германски: Balje) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Балје
Селската црква во Балје
Селската црква во Балје
Селската црква во Балје
Грб на Балје
Балје во рамките на Германија
Балје
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Нордкединген
Градоначалник Херман Беш (ДХС)
Основни податоци
Површина 58,09 км2
Надм. височина 2 м
Население 943 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21730
Повик. бр. 04752, 04753
Портал www.nordkehdingen.de
Местоположба на Балје во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°49′58″N 9°08′7″E / 53.83278° СГШ; 9.13528° ИГД / 53.83278; 9.13528Координати: 53°49′58″N 9°08′7″E / 53.83278° СГШ; 9.13528° ИГД / 53.83278; 9.13528

Географија уреди

Местоположба уреди

Балје се наоѓа во областа Кединген, помеѓу реките Осте и Елба. Градот Брунсбител се наоѓа на спротивниот брег од реката Елба. Местото се наоѓа на германскиот пат на фериботите.

Балје се граничи на запад со Нојхаус и Белум, на југ со Геферсдорф и на исток со Едеркварт и Крумендајх.

Општински единици уреди

Кон општината Балје припаѓаат следниве места:

 • Елбдајх
 • Херне
 • Нојенхоф
 • Алтенвиш
 • Кукенбител
 • Миленвиш
 • Виш
 • Фелдхоф
 • Фауленхофе
 • Аусендајх
 • Велкен
 • Балјердорф
 • Ритерсхаузен
 • Зидердајх-Вест
 • Зидердајх-Ост
 • Розенкранц
 • Хинкенбител
 • Егеркамп
 • Брајтендајх
 • Ветердајх
 • Хулен (птичји резерват)
 • Ајердорф

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди