Дајнсте (германски: Deinste; долногермански: Deinst) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Дајнсте
Грб на Дајнсте
Дајнсте во рамките на Германија
Дајнсте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Фреденбек
Месни единици 2
Градоначалник Маријане Вибуш (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,25 км2
Надм. височина 19 м
Население 2.091 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21717
Повик. бр. 04149
Портал www.fredenbeck.de
Местоположба на Дајнсте во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°32′0″N 9°26′0″E / 53.53333° СГШ; 9.43333° ИГД / 53.53333; 9.43333

Географија уреди

Општински единици уреди

Дајнсте се состои од две места. Покрај главното место Дајнсте, во општината влегува и местото Дајнсте и Хелмсте.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди