Дрохтерсен (германски: Drochtersen; долногермански: Drochters) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа 45 километри северозападно од градот Хамбург.

Дрохтерсен
Локалниот музеј во Асел
Локалниот музеј во Асел
Грб на Дрохтерсен
Дрохтерсен во рамките на Германија
Дрохтерсен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Месни единици 2
Градоначалник Мике Екхоф (независен)
Основни податоци
Површина 126,74 км2
Надм. височина 2 м
Население 11.039 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21706
Повик. бр. 04143, 04148, 04775
Портал www.drochtersen.de
Местоположба на Дрохтерсен во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°42′0″N 9°23′0″E / 53.70000° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.70000; 9.38333Координати: 53°42′0″N 9°23′0″E / 53.70000° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.70000; 9.38333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се граничи со островот Краутзанд. На југ се граничи со градот Штаде. На југозапад се граничи со општинската заедница Олдендорф-Химелпфортен.

Општински единициУреди

Општината Дрохтерсен се состои од следниве места:

  • Асел (каде влегуваат Рич и Барнкруг
  • Краутзанд (остров)
  • Хил
  • Дорнбуш
  • Дрохтерсен

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди