Четврта влада на Никола Груевски

11. влада на Македонија — орган на извршната власт во Република Македонија избран по предвремените парламентарни избори од 26 април 2014. На изборите коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоила најмногу гласови, а нејзиниот водач Никола Груевски добил мандат за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов. Новата влада била изгласана во Собранието на Република Македонија на 19 јуни 2014.

Четврта влада на Никола Груевски
Груевски IV
Flag of North Macedonia.svg
11. влада на Македонија
2014-2016
Nikola Gruevski EPP Summmit, Brussels; October 2014 (14987734924) (cropped).jpg
Груевски во 2014
Конституирана19 јуни 2014
Распуштена18 јануари 2016
Организација
ПретседателЃорѓе Иванов
ПремиерНикола Груевски
Статус во собраниеКоалициска влада
Историја
Избори2014
Претходен кабинетГруевски III
Следен кабинетДимитриев

Состав на владатаУреди

Составот на владата на Македонија од 2014 година е следен:[1]

Реконструкција на владата на 13 мај 2015Уреди

На 12 мај 2015 година оставка од функцијата министер си поднесоа:

Следниот ден на 13 мај 2015 година на функциите беа назначени:

На 15 септември 2015 година Собранието на РМ ја констатираше оставката на министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски.[6]

НаводиУреди

  1. http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=35682[мртва врска]
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-05-15. Посетено на 2015-05-13.
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-05-16. Посетено на 2015-05-13.
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-05-14. Посетено на 2015-05-13.
  5. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-07-21. Посетено на 2015-05-13.
  6. „Незабележано, констатирана оставката на Иво Ивановски“[мртва врска]

Надворешни врскиУреди