Аднан Јашари

Политичар од Македонија

Аднан Јашари (роден на 29 ноември 1965 година во село Дебреше, Гостиварско) — македонски правник и политичар.

Аднан Јашари
Министер за правда
На должноста
19 јуни 2014 – 5 април 2016
Премиер Никола Груевски
Емил Димитриев
Претходник Блерим Беџети
Наследник Валдет Џафери
Лични податоци
Роден(а) 29 ноември 1965
Дебреше, Гостиварско
Националност Албанец
Партија ДУИ

Во периодот од 19 јуни 2014 до 5 април 2016 година бил Министер за правда на Македонија.

Надворешни врски уреди

Претходник
Блерим Беџети
Министер за правда
19 јуни 2014 - 5 април 2016
Наследник
Валдет Џафери