Никола Попоски (24 октомври 1977) — македонски економист и министер за надворешни работи во периодот 2011–2017.

Никола Попоски
Министер за надворешни работи на Македонија
На должноста
28 јули 2011 – 1 јуни 2017
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Никола Груевски
Емил Димитриев
Претходник Антонио Милошоски
Наследник Никола Димитров
Лични податоци
Роден(а) 24 октомври 1977(1977-10-24)(46 г.)
СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Вероисповед православен христијанин

Животопис уреди

Завршил на економскиот факултет на скопскиот универзитет и бил стипендист на француската влада на универзитет во Ница. Магистрирал европски економски студии на колеџот на Европа во Бриж, Белгија.

Во периодот од 2003 до 2004 работел во државната управа на руренско пристаниште, а до 2004 бил и секретар во француската амбасада во Македонија. Во 2010 година бил именуван за амбасадор на Македонија во мисијата на ЕУ во Брисел.

Попоски зборува француски, англиски, италијански, холандиски и хрватски. Добитник е на „награда за посебен придонес од доменот на ЕУ политиката за проширување“, доделена од Европската Комисија.

Политички функции
Претходник
Антонио Милошоски
Министер за надворешни работи на Македонија
2011-2017
Наследник
Никола Димитров