Владо Мисајловски

политичар

Владо Мисајловски (роден на 21 јануари 1985 година) — македонски политичар.

Владо Мисајловски
Податотека:Vlado Misajlovski 2024.jpg
Министер за одбрана
На должноста
Стапил
23 јуни 2024
Претседател Гордана Сиљановска-Давкова
Премиер Христијан Мицкоски
Претходник Славјанка Петровска
Министер за транспорт и врски
На должноста
13 мај 2015 – 1 јуни 2017
Премиер Никола Груевски
Емил Димитриев
Претходник Миле Јанакиески
Наследник Горан Сугарески
Лични податоци
Роден(а) 21 јануари 1985(1985-01-21)(39 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Вероисповед Православие

Животопис

уреди

Владо Мисајловски своето средно образование го завршил во Скопје, на СЕПУГС „Васил Антевски Дрен“. Завршил на Факултетот за општествени науки – Дипломатија и меѓународна политика, дипломиран дипломат - политиколог на УКИМ. Пред да стане министер, Мисајловски бил вработен како помлад соработник во Кабинетот на претседателот на Собранието на Македонија[1].

Во периодот од 13 мај 2015 до 1 јуни 2017 ја извршувал функцијата Министер за транспорт и врски на Република Македонија.

Наводи

уреди
  1. „Собранието на Република Македонија“. Архивирано од изворникот на 2015-05-16. Посетено на 2017-06-08.
Политички функции
Претходник
Миле Јанакиески
Министер за транспорт и врски
13 мај 2015 - 1 јуни 2017
Наследник
Горан Сугарески