Црква „Св. Петка“ - Воиславци

црква во селото Воиславци

Света Петкацрква во селото Воиславци.

Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°34′50″N 22°28′20.5″E / 41.58056° СГШ; 22.472361° ИГД / 41.58056; 22.472361
Место Воиславци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено 1991
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри јужно од селото, на падините на планината Смрдеш.

Историја

уреди

Од натписот на северниот ѕид се забележува дека црквата била изградена во 1991 година.

Архитектура

уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа. Влезот се наоѓа на западната страна до којашто е доградена отворена припрата којашто е оградена со ниска ограда од тули. Објектот е обоен во бела боја, додека цоклето е розово. Над кровот од храмот се издига камбанаријата којашто е со квадратна основа и на секоја страна има по една монофора. Камбанаријата е обоена во розова боја.

Во дворот на црквата има помошен објект, трпезарија, летниковец, бунар и печка.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди