Воиславски манастир „Св. Јован Крстител“

манастир во Македонија

Манастир „Св. Јован Крстител“манастир во југоисточниот дел на Македонија, во Радовишко Поле, во близина на селото Воиславци.

Воиславски манастир „Св. Јован Крстител“
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеВоиславски манастир „Свети Јован Крстител“
Други имињаМанастир „Свети Јован Крстител“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наЈован Крстител
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Јован Крстиел“
Личности
Место
Местово близина на Воиславци, Општина Радовиш Македонија Македонија
Координати41°35′30.1″N 22°27′29″E / 41.591694° СГШ; 22.45806° ИГД / 41.591694; 22.45806
Видливи остатоциедна црква, конак, печка, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Ораовичко-воиславска парохија)

Историја уреди

Манастирот бил основан со изградбата на манастирската црква којашто започнала во 1996 година, а била осветена во 2005 година.[1]

Градби уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак, печка и помошни објекти.

Црква „Свети Јован Крстител“ уреди

Градбата на црквата е со правоаголна основа, затворена припрата на западната и полукружна апсида на источната страна.

Галерија уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди