Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Воиславци (стара)

манастирска црква на Воиславскиот манастир „Успение на Пресвета Богородица“

Успение на Пресвета Богородица — манастирска црква на Воиславскиот манастир „Успение на Пресвета Богородица“.

Успение на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°35′10.7″N 22°27′12.2″E / 41.586306° СГШ; 22.453389° ИГД / 41.586306; 22.453389
Место Воиславци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис

Архитектура

уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа и е со мали димензии. Влезот се наоѓа на западната страна кон којашто е доградена мала отворена припрата. Објектот е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди, додека припратата е покриена со понизок лимен кров.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди